Zadania i kryteria egzaminacyjne kat. B - OLEK - Ośrodek Szkolenia Kierowców
KONTAKT Telefon: 500 267 991 | 600 457 007 E-mail: soleszczuk@poczta.onet.pl
NASTĘPNY KURS Data: 24.06.2024 poniedziałek Godzina: 14:00
Zapisz się!
Zobacz:
------------------------------------

------------------------------------

------------------------------------

------------------------------------Lubisz strone?
Tak
Nie
Wizyt:
Dzisiaj: 7Wszystkich: 63027

Zadania i kryteria egzaminacyjne kat. B

Egzamin » Zadania i kryteria egzaminacyjne kat. B

Zadania egzaminacyjne dla kat. B na placu manewrowym

1) Przygotowanie do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy.

2) Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu

3) Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.

Kryteria egzaminacyjne dla zadania 1 na placu.

Sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego – osoba egzaminowana musi zaprezentować, że potrafi sprawdzić 2 wybrane losowo elementy z następujących:

a) poziom oleju w silniku,

b) poziom płynu chłodzącego,

c) poziom płynu hamulcowego,

d) poziom płynu w spryskiwaczach,

e) działanie sygnału dźwiękowego,

f) działanie świateł pozycyjnych/postojowych,

g) działanie świateł mijania

h) działanie świateł drogowych

i) działanie świateł hamowania „STOP”

j) działanie świateł cofania,

k) działanie świateł kierunkowskazów,

l) działanie świateł awaryjnych,

m) działanie świateł przeciwmgłowych tylnych,

n) jeżeli występują,

Na wykonanie zadania osoba egzaminowana ma nie więcej niż 5 minut. Osoba egzaminowana powinna co najmniej wskazać, gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich płynów w pojeździe. W przypadku dokonywania sprawdzenia świateł, o których mowa w lit. i lub j, osoba egzaminowana może poprosić egzaminatora o potwierdzenie działania światła zewnętrznego. Losowy dobór elementów części pierwszej zadania dla każdej osoby egzaminowanej dokonywany jest przez ośrodek egzaminowania przy użyciu urządzenia komputerowego. Urządzenie losuje 1 element spomiędzy elementów określonych w lit. a-e oraz 1 element spomiędzy elementów określonych w lit. f-m. W przypadku jeżeli ośrodek egzaminowania nie dysponuje odpowiednim urządzeniem komputerowym, losowego doboru elementów części pierwszej zadania dokonuje każda osoba egzaminowana, przed przystąpieniem do wykonania zadania, z zachowaniem podziału losowanych elementów zadania jak dla losowania komputerowego.

Właściwe ustawienie fotela, lusterek, zagłówków i zapięcie pasów bezpieczeństwa (jeżeli pojazd jest w nie wyposażony), upewnienie się, czy drzwi pojazdu są zamknięte, w lewym lusterku kierowca powinien widzieć lewy bok pojazdu i lewy obszar przestrzeni za pojazdem, w prawym lusterku kierowca powinien widzieć prawy bok pojazdu i prawy obszar przestrzeni za pojazdem, w wewnętrznym lusterku kierowca powinien widzieć przez tylną szybę obszar przestrzeni za pojazdem zagłówki powinny być ustawione blisko za głową na wysokości głowy, - jeżeli występują

Kryteria egzaminacyjne dla zadania 2 na placu manewrowym. pozycja początkowa pojazdu określona w instrukcji w tabeli 9, upewnienie się o możliwości jazdy, wykluczenie prawdopodobieństwa spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym, ocena sytuacji wokół pojazdu, płynne ruszanie opuszczenie dźwigni hamulca awaryjnego – w przypadku kiedy jest uruchomiony, łagodne puszczenie sprzęgła, zwiększenie obrotów silnika, płynna jazda pasem ruchu do przodu i tyłu (w trakcie jazdy do tyłu obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z techniką kierowania przez tylną szybę pojazdu i lusterka), nienajeżdżanie kołem na linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk (nie dotyczy linii wewnętrznych ograniczających i wyznaczających pole zatrzymania pojazdu) nienajeżdżanie oraz niepotrącanie pachołków lub tyczek, zatrzymanie pojazdu przed końcem i początkiem pasa ruchu: w wyznaczonym polu zatrzymania pojazdu,

Kryteria egzaminacyjne dla zadania 3 na placu manewrowym. Przy ruszaniu pojazd nie powinien cofnąć się więcej niż 0,2 m, a silnik nie powinien zgasnąć – osoba egzaminowana w trakcie wykonywania tego manewru po zatrzymaniu pojazdu na wzniesieniu zaciąga hamulec awaryjny, a następnie rusza do przodu zwalniając go.


Copyright © 2013 system cms
-